Nabruste pilu

Zvyk č. 7 v knize od Steva Coveyho Sedm návyků vysoce efektivních lidí se nazývá „nabruste pilu“. Covey používá běžnou analogii dřevorubce, který je řeže několik dní bez přestávky a stále méně a méně produktivní. Proces řezání otupuje ostří. Řešením je periodické ostření pily.

Zjistil jsem, že v praxi však většina lidí nerozumí tomu, co vlastně znamená ostření pily. Pokud se potýkáte sami a vaše produktivita začíná klesat, běžná moudrost říká, abyste si odpočinuli a třeba jeli na dovolenou. Nicméně, to není ostření pily – toto je položení pily dolů. Když položíte tupou čepel na chvíli na zem, ostří bude stále tupé, i když ji zvednete po čase znovu.

Ostření pily je vlastně aktivita, jak to naznačuje analogie. Přemýšlejte o tom, co by znamenalo mít ostrou pilu vlastního života. Zde je několik nápadů na ostření pily:

cvičte
zlepšete svou dietu
vzdělávejte se (přečtěte si, poslouchejte zvukové programy, navštěvujte semináře)
získejte novou dovednost
staňte se členem klubu
přemýšlejte o svém životě a buďte upřímní
napište do svého časopisu
povídejte si s někým
nastavte si některé nové cíle nebo zkontrolujte či aktualizujte ty staré
uspořádejte svůj domov nebo kancelář
jděte na schůzku
vyřešte spoustu drobných úkolů, které jste odložili.

Přečtěte si toto.
Nyní již dřevorubec nemůže střídat jen řezání dřeva a ostření pily. Je také potřeba přestávky, ale není to stejné jako při ostření pily. Dřevorubec se může stát ještě produktivnější nejen tím, že naostří svou pilu. Efektivita vzroste i tím, že zkoumá nové techniky kácení, pracuje na tom, aby se stal silnějším a učí se od jiných dřevorubců.

Zapomenutí na záměrné ostření pily může vést k pocitu vyhoření. Pokud prostě střídáte produktivní práci za prostoje, vaše efektivita bude vypadat hůř a hůř. Stále pracujete tvrdě, ale necítíte se tak produktivní, jak si myslíte, že byste měli být. Kdykoli nabrousíte svou pomyslnou pilu, zjistíte, že po týdnu můžete zase stoupat rovnoměrným tempem, aniž byste vyhořeli.

Kdykoli se cítím vyhořelý nebo ochromený, pomáhá mi, ale jen trochu, vzít si den volna.. Co mi přináší mnohem větší užitek, je navštěvovat víkendový seminář, číst inspirativní knihu nebo mít zajímavý rozhovor. Je obvyklé vidět, že se lidé navrátí z konference s pozoruhodným stupněm motivace, která trvá několik týdnů. Ale to není opravdu přestávka nebo dovolená – jít na konferenci je aktivita, ale je to druh, který často zvyšuje energii a motivaci.

Jak daří vaším čepelím? Vaše dovednosti, vaše znalosti, vaše mysl, vaše tělo, vaše vztahy, vaše motivace, váš závazek, vaše schopnost užívat si, vaše emoce – jsou všechny stále ostré? Pokud ne, které z nich jsou tupé a co můžete udělat, abyste je nabrousili?

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

50% hotovo

Dokončete stahování: Vložte níže váš e-mail a klikněte na tlačítko pro přehrání audionahrávky.

Stáhněte si nyní ZDARMA audionahrávku

Ochrana údajů