Modeling aneb najdi si vzor

 17. říjen 2004, autor: Robert Pavlina
Jednou z nejúčinnějších koncepcí v oblasti osobního rozvoje je modeling. Modeling jednoduše znamená, že najdete pár lidí, kteří už dosáhli výsledků, kterých chcete v určité oblasti dosáhnout také. Učíte se, co dělali, aby dosáhli těchto výsledků, a pak v podstatě děláte to samé. Je to hodně podobné, jako se držet receptu a vytvořit jídlo.
Jako příklad dávám následující. Před lety jsem potkal muže, který odešel z práce, kde vydělával 40K $ / rok, aby vydělával 400K $ / ročně s dobou dosažení cíle do dvou let. Zeptal jsem se ho, jak to udělal a on mi to pověděl. Jednou z jeho hlavních myšlenek bylo zjistit, jakým způsobem jste v minulosti vydělávali peníze. Pak zjistil, kudy Vám peníze v minulosti nejvíce mizely. Ale ačkoli to znělo, až příliš snadno, zjistil jsem, že to opravdu fungovalo dobře, když jsem hledal způsoby a jak je následně používat, abych zdvojnásobil svůj příjem během příštích šesti měsíců. Například jsem zjistil, že výrobky, které jsou již v oběhu, mi vydělávají peníze, ale produkty ve stádiu vývoje mi nepřinášely příjmy vůbec. Tak jsem si našel způsob, jak nové produkty dostat do oběhu rychleji. Jednoduchá myšlenka, ale velmi efektivní.
Ale něco, co jsem našel užitečným, je, že reverzní koncept funguje také docela dobře. Pokud najdete někoho, kdo nedosahuje výsledků, které chcete v určité oblasti, neberte si jeho rady. Jedná se zejména o mezigenerační rady a našel jsem to spíše častějším než vzácnějším, to je celkem pravda.
Proč by si někdo kupoval knihu o dietě s obrázkem obézního lékaře na obálce? Není to něco jako přihlášení se do kurzu bojových umění, který učí někdo jen s bílým pásem? Četl jsem, že pitva provedená na Dr. Atkinsonovi (autor populární Atkinsovy diety) ukázala, že byl obézní a že jeho tepny byly ucpané. A Dr. Phil, upřímně, nepřijde mi, že by vypadal příliš zdravě, ale velmi se snaží zvýšit důvěryhodnost své diety tím, že představí osoby s mimořádnou nadváhou, kteří mají k dispozici skvělého pomocníka a rádce, jak zhubnout (prakticky každý může zhubnout se skvělým pomocníkem a poradcem národní televize v zádech). Ostatní fitness knihy jako ta od Billa Philipse „Body for the life“ („Tělo pro život“) a kniha od Dr. Scott Connelly „Body Rx“ jsou alespoň psány lidmi, kteří se zdají být v dobré fyzické kondici. Jedna detailnější poznámka. Miloval jsem čtení knihy od Connellyho. Byla výzvou pro všechny ostatní specialisty na diety, aby se vedle něj ukázaly v plavkách.
Samozřejmě, že zdravotní stav nelze zjistit jen fyzickým vzhledem – Brian Maxwell, zakladatel Power Bar a bývalý maratonec světové třídy, zemřel na infarkt počátkem tohoto roku ve věku 51 let. Takže možná ho ani nechcete následovat v jeho stopách.
I když je pravdou, že asi každý může potenciálně poskytnout cennou radu na mnohá témata, problémem je, že rada, která často zní dobře, prostě nedokazuje svou účinnost v reálném světě. To je důvod, proč modeling může ušetřit spoustu času. Osoba, která již v současné době má Vámi požadované výsledky pravděpodobně vyzkoušela a zavrhla mnoho strategií, které nefungují. A všichni tito lidé si očividně našli alespoň jednu strategii, která funguje. Tedy alespoň pro ně, takže jejich myšlenky již prošly testem reality.
Na druhé straně, dávejte pozor, abyste se nedostali do pasti a neocitli se v situaci neustáleho hledání rady od lidí, kteří požadovaných výsledků nedosahují. Například často vidím nezadané lidi uvažující o svatbě, jak se ptají jiných nezadaných lidí, jak zaujmout budoucího partnera. A tito lidé dostávají spousty dobře míněných rad, které prostě fungovat nebudou. Pokud jste svobodný a chcete se oženit, pak jsou pro Vás nejlepšími lidmi na radu ti, kteří jsou šťastně ženatí. A s největší pravděpodobností zjistíte, jejich rady jsou velmi odlišné od věčně nezadaných.
Je to opravdu jednoduchý koncept, ale je úžasné, jak málo lidí využívá svůj čas k jeho naplnění. Je právě teď ve Vašem životě nějaký prostor, kde chcete začít dosahovat lepších výsledků? Můžete najít jednoho člověka, který již dosáhl těchto výsledků a strávit s ním pár minut dotazování, jak to udělal? Nebo možná najděte knihu, jejíž autor již dosáhl těchto výsledků. Pak už jen tím, že děláte to samé (téměř naslepo a bez rozmyslu), máte dobrou šanci mít tyto výsledky i u sebe.
Modeling – to není jen pro modely.
Foto zdroj: Pixabay.com, autor PIRO4D, CC0 Public Domain, volné pro komerční použití

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

50% hotovo

Dokončete stahování: Vložte níže váš e-mail a klikněte na tlačítko pro přehrání audionahrávky.

Stáhněte si nyní ZDARMA audionahrávku

Ochrana údajů