Co je odvaha?

 

Odvaha není absence strachu, ale spíše úsudek, že něco jiného je důležitější než strach.
– Ambrose Redmoonová

Odvaha je odpor vůči strachu, zvládnutí strachu – ne nepřítomnost strachu.
– Mark Twain

Odvaha se bojí smrti, ale stejně tak sedí.
– John Wayne

Mám rád definice odvahy na úvodu, což všechno naznačuje, že odvaha je schopnost jít do akce navzdory strachu. Slovo odvaha pochází z latinského koru, což znamená „srdce“. Ale pravá odvaha je spíše věcí intelektu než pocitu. Vyžaduje použití jedinečné lidské části vašeho mozku (neokortexu) k odstranění kontroly nad emocionálním limbickým mozkem, který sdílíte společně s jinými savci. Váš limbický mozek signalizuje nebezpečí, ale neokortexová část zdůvodňuje, že nebezpečí není skutečné, takže ačkoli cítíte strach a stejně jdete do akce. Čím víc se naučíte jednat navzdory strachu, tím více se stanete člověkem. Čím více budete sledovat strach, tím více žijete jako nižší savec. Takže otázka „Jsi člověk nebo myš?“ Je v souladu s lidskou neurologií.

Odvážní lidé se stále bojí, ale nenechávají strach je paralyzovat. Lidé, kteří postrádají odvahu, se spíše se strachem budou potýkat, což má ve skutečnosti dlouhodobý účinek na posilování strachu. Když se vyvarujete strachu a máte pocit úlevy, že jste mu unikli, působí to jako psychologická odměna, která posiluje myšlenkové vyhýbání a chování myši, což vám ještě více snižuje obavy z budoucnosti. Takže čím více se vyhýbáte pozvání někoho např. ven, tím více budete ochromeni pocitem, že byste v budoucnosti měli dělat něco takového. Jste doslova odsouzeni, abyste se stali více plachými a podobnými myším.

Takovéto chování způsobuje dlouhodobou stagnaci. Když zestárnete, posilujete své bázlivé reakce až do okamžiku, kdy je těžké si vůbec představit, že se vašim strachům postavíte. Začínáte brát své obavy jako samozřejmost; stávají se pro vás skutečnými. Uvedete se do života, který vás izoluje před všemi těmito obavami: stabilní, ale nešťastný sňatek, práci, která nevyžaduje, abyste riskovali, příjem, se kterým vystačíte. Poté racionalizujete své chování: Máte rodinu, abyste ji podporovali a nemůžete riskovat, jste příliš staří, abyste posunuli kariéru, nemůžete zhubnout, protože máte „tučné“ geny. Pět let … deset let … dvacet let, a uvědomujete si, že tvůj život se tolik nezměnil. Usadili jste se. Všechno, co teď skutečně zbývá, je žít vaše roky tak jednotvárně jak jen možno, a pak se usadit v místě, kde konečně dosáhnete úplné bezpečnosti a ochrany.

Ale v zákulisí se děje něco jiného, ​​ne? Tento drobný hlas v zadní části mysli si vzpomíná, že to není ten typ života, který jste chtěli žít. Chce víc, mnohem víc. Chce, abyste se stal mnohem bohatším, mít vynikající vztah, dostat své tělo do špičkové fyzické kondice, získat nové dovednosti, cestovat po světě, mít spoustu skvělých přátel, pomáhat lidem v nouzi, udělat vše jinak! Ten hlas vám říká, že usadit se do práce, kde prodáváte „něco“ po zbytek vašeho života, je třeba zastavit. Ten hlas se na vás zlobí, když se podíváte do zrcadla na vaše nadměrné břicho nebo když chcete vyběhnout po schodech. Je to zklamání, když vidí, co se stalo s vaší rodinou. Říká vám, že důvodem, proč máte potíže s motivací, je to, že neděláte to, co by se ve skutečnosti mělo dělat s vaším životem … protože se bojíte. A pokud odmítnete poslouchat, budete vždycky otráveni vašimi průměrnými výsledky, dokud nezemřete, plni politováni nad tím, co by mohlo být, ale není.

Tak jak reagujete na tento špatný hlas, který nikam nezamknete? Co děláte, když jste konfrontováni tím, že máte pocit, že něco ve vašem životě není správné? Jaký je váš oblíbený způsob, jak to umlčet? Snaha utopit ho sledováním televize, posloucháním rádia, dlouhou pracovní činností při nedoslýchavé práci nebo konzumací alkoholu, kofeinu a cukru.

Ale kdykoli to uděláte, snížíte úroveň vědomí. Poklesnete blíže k instinktivnímu zvířeti a přestanete být plně vědomým člověkem. Reagujete na život, místo aby proaktivně jednal a realizoval vaše cíle. Spadáte do stavu poznávání bezmocnosti, kde začínáte věřit, že vaše cíle již pro vás nejsou dosažitelné. Stáváte se stále více myší, a dokonce se snažíte přesvědčit sami sebe, že život jako myš nemusí být až tak špatný, protože vše kolem sebe se zdá být v pořádku. Obklopíte se tak s dalšími, myším podobným a ve vzácných případech, kdy narazíte na plně vědomou lidskou bytost, budete k smrti vylekáni, kolik jste ztratili ze své vlastní odvahy.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

50% hotovo

Dokončete stahování: Vložte níže váš e-mail a klikněte na tlačítko pro přehrání audionahrávky.

Stáhněte si nyní ZDARMA audionahrávku

Ochrana údajů