Nastavení posteriorit

Pravděpodobně jste obeznámeni s myšlenkou stanovení priorit. Podíváte se na svůj seznam cílů, projektů či úkolů a třídíte je podle pořadí od nejdůležitějších po ty nejméně důležité. Pak se soustředíte na ty nejdůležitější a až pak vyřešíte záležitosti méně důležité. Nic překvapujícího ….

Ale řekněme, že do vašeho života přichází nová priorita a je taková, která vyžaduje investici vašeho času. Možná byste chtěli začít cvičební program a chcete mu věnovat několik hodin týdně. Nemáte pocit, že máte volný čas, který můžete věnovat cvičení. Celá myšlenka volného času je tak trochu hloupá. Vždy používáte čas na něco, i když je to čistě pro rekreační aktivity nebo odpočinek.

Takže jediný způsob, jak můžete do svého života vložit něco nového, je odstranit něco starého. Naplňujete 24 hodin svého dne obvyklými činnostmi, ať už je to spánek, práce nebo odpočinek, nebo dokonce prostým lenošením. Nemůžete do svého dne jen tak vložit další hodinu a vytvořit si 25 hodinový den. (No … Předpokládám, že byste mohli, pokud máte velmi flexibilní plán, ale pak ztratíte asi 2 týdny života na konci roku.)

Problém nastává, když se pokoušíte vložit činnosti na 25 hodin do 24 hodinového dne. Ta hodina bude muset být ukradena někde jinde. Většinou lidé si nevybírají, odkud tato hodina skutečně pochází. Je možné přiřadit čas, ale není možné vědomě přemýšlet o tom, co bude z tohoto časového úseku vyloučeno. To může vést k pocitu stresu nebo ohromení bez jakéhokoli zřejmého důvodu, který často vede ke stavu otrávení. Možná, že vysídlená činnost byla důležitější, než jste si mysleli.

Myšlenka nastavení posteriorit znamená, že si vědomě a záměrně zvolíte, co chcete odstranit, kdykoli začnete dělat něco nového. Takže pokud chcete přidat každý den 30 minut cvičení, na čem těchto 30 minut ušetříte? Bude to vzato z délky spánku, rodinného času, lenošení, času věnovaného zábavě či myšlení?

V ideálním případě, kdykoli přidáte novou prioritu do svého života, chcete odstranit jednu posterioritu. Stejně jako seznam toho, co je pro vás nejdůležitější v životě, můžete také vytvořit seznam toho, co je pro vás nejméně důležité. Vezměte na vědomí, že ne vše co děláte každý den, je až tak důležité. Kde můžete vzít čas od postradatelných činností, abyste ho mohli přidat k těm důležitějším? Můžete zrušit sledování některých programů a přidat více čtení? Můžete odstranit nadbytečné surfování po webu a přidat další čas myšlení? Nebojte se být k sobě upřímní.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

50% hotovo

Dokončete stahování: Vložte níže váš e-mail a klikněte na tlačítko pro přehrání audionahrávky.

Stáhněte si nyní ZDARMA audionahrávku

Ochrana údajů