Optimální myšlení

Kniha Optimální myšlení od Rosalene Glickman je kniha, kterou jsem před rokem četl. Nedoporučuji, aby ji kdokoli četl, protože je to jedna z těch knih, které se čtou jen jako článek zestručněný na délku knihy. Potřebujete si pouze přečíst první kapitolu, abyste absorbovali 80% hodnoty knihy. A já vám dám těch 80% právě teď, takže to ani nemusíte dělat.

Tady je koncepce optimálního myšlení v kostce. Suboptimální myšlení je situace, když si kladete otázky jako: „Jaký je dobrý / skvělý způsob k udělání věci X?“ Nebo „Jak mohu vyřešit věc Y?“ Optimální myšlení je, když se zeptáte: „Co je nejlepší způsob, abych udělal X?“ Nebo „Jak mohu vyřešit Y nejlepším možným způsobem?“ může to vypadat jako nepatrný a málo důležitý rozdíl, ale myslím si, že při uplatňování tohoto pravidla ve svém životě uvidíte některé zajímavé výsledky jako já.

Například při plánování vašeho příštího dne se můžete ptát sami sebe (snad podvědomě
a neverbálně), „Jaký je dobrý způsob plánování svého času?“ A odpovídáním na tuto otázku si naplánujete pro sebe velmi dobrý harmonogram. Ale je to s největší pravděpodobností to, úplně optimální plán není. Zkuste se místo toho ptát sami sebe: „Jaký je nejlepší způsob, jak naplánovat zítřek?“ Teď skutečně hledáte optimální řešení, tedy to nejlepší místo toho, abyste hledali jen to dobré či výborné.

Někdy nemusíte okamžitě znát nejlepší řešení problému. Takže, co můžete udělat v této situaci je se ptát: „Jak bude nejlepší řešení vypadat?“ A pak začnete vypisovat atributy
a omezení, která Vaše optimální řešení budou muset vykazovat. To vám pomůže zúžit seznam alternativ. Pokud znáte určitý atribut optimálního řešení, pak můžete odmítnout všechna možná řešení, která tento atribut postrádají.

Vrátíme-li se k příkladu nejlepšího možného plánování svého dne, můžete uvést některé
z těchto atributů: probudit se časně, zacvičit si, pracovat minimálně 8 hodin, jíst zdravá jídla, trávit čas s rodinou, večer dělat něco zábavného a obohacujícího, protáhnout se nějakým způsobem, zcela vyprázdnit e-mailové schránky, číst si hodinu, atd. Pak můžete pracovat pozpátku od těchto částečných cílů a dát dohromady svůj optimální plán.

Mějte na paměti, že nejlepší řešení vždy bere v úvahu zdroje, které máte k dispozici. Je-li možné řešení nepraktické, pak to rozhodně není optimální. Takže v případě, že nejlepší způsob, jak naplánovat svůj den by vyžadovalo superpočítač a šest hodin času plánování, pak toto řešení je jedno z nejhorších. Možná budete chtít zahrnout vaše klíčové omezení ve vaší původní otázce, jako je „Jaký je nejlepší způsob k naplánování zítřek za 20 minut nebo méně?“

Podle mých zkušeností nejvíce prospěšný aspekt optimálního myšlení je to, že vám pomůže zvýšit své standardy. Místo toho, abyste se spokojili s nic neříkajícím suboptimálním řešením a průměrnými výsledky, zavázejte se dělat to nejlepší, ale takovým způsobem, který je praktický a který zohledňuje realitu situace. Často, když se ptáte sami sebe: „Jaký je nejlepší …,“ zjistíte, že se vaše mysl přibližuje k velmi odlišnému druhu řešení, než kdybyste pokládal suboptimální otázky.

Zde jsou některé příklady otázek optimálního myšlení, jak nasměrovat svou mysl touto cestou:

  • Jaké je současné nejlepší využití mého času?
  • Jaký je pro mě nejlepší způsob, abych cvičil pravidelně (kdy, co, jak)?
  • Jaký je nejlepší způsob, jak dostat sám sebe z dluhů?
  • Jaký je pro mě nejlepší způsob vydělat $ 10,000 tak rychle, jak jen to je možné?
  • Jaká je nejlepší škola pro mé dítě?
  • Jaké je nejlepší místo pro mě k životu?
  • Jaký je nejlepší způsob, jak odpovědět na tento e-mail? (použij ho opakovaně, abys vyčistil ucpanou e-mailovou schránku)
  • Jaký je pro mě nejlepší způsob, abych si zlepšil společenský život?
  • Jaký je nejlepší kniha, kterou bych měl číst příště?
  • Jaký je nejlepší nový blog, který bych měl pravidelně číst a říct o něm všem?

Ptejte se a odpověď se dostaví. Ptejte se po nejlepším.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

50% hotovo

Dokončete stahování: Vložte níže váš e-mail a klikněte na tlačítko pro přehrání audionahrávky.

Stáhněte si nyní ZDARMA audionahrávku

Ochrana údajů