Vypracování souboru nástrojů pro řešení problémů – 2. část

I když se můžeme spoléhat na experty vybavené nářadím, když potřebujeme opravit naše auto, přichystat večeři nebo dokonce krev do naše srdce, je otázka, kam se obrátit, když potřebujeme opravit náš život? Myslím, že je to oblast, kde musíme převzít osobní odpovědnost a rozvíjet vlastní nástroje, které jsou co nejobsáhlejší. Musíme zůstat osobně zodpovědní za to, jak se vypořádat s obtížnými problémy lidského života, jako je nastavení a dosažení našich vlastních cílů, a to i přes strach, objevování našich hodnot a bezúhonnosti, budování posílení vztahů s ostatními, udržování našeho zdraví a energie, rozvíjení naší osobní filozofie života, dospívání do těch nejlepších lidí, kterými můžeme být, atd. Kladivo a šroubovák se prostě neztratí – dokonce i pro kuchaře Benihany.

Kde tedy máme tento nástroj k životu? Jedním z nejjednodušších způsobů je, abyste si důrazně zapůjčili ty nejlepší nástroje od ostatních lidí kolem nás. Ačkoli může dojít k občasným problémům, je pravděpodobné, že je někdo, koho znáte a zdá se, že váš problém nemá. Jděte k této osobě a požádejte ji o radu. Vypůjčte si nástroj a přidejte ho do vlastního souboru nástrojů. Skvělá věc na půjčování lidských nástrojů je, že je nemusíte vracet.

Druhou metodou je příjem informací v oblasti, kde potřebujete lepší nástroje. Nečtěte jenom jednu knihu o daném tématu. Přečtěte 10 knih od 10 různých autorů. Dokonce i když zjistíte, že některé knihy jsou mizerné, pokud vám dávají jeden dobrý nástroj, který jste ještě neměli, jsou pro vás užitečné. Četl jsem spoustu strašných, špatně psaných knih, které mi ale přeci jen daly jeden užitečný nápad. A jednou za čas narazím na opravdu skvělou knihu, která mi dává několik desítek nových myšlenek.

Stejně tak, jak byste očekávali, že tesař, chirurg, mechanik nebo skvělý šéfkuchař, který má širokou škálu nástrojů pro řešení problémů ve svém odvětví, použijte stejný přístup k vašemu vlastnímu životu. Nevzdávejte se, pokud se vám nedaří řešit dlouhodobý problém, jako je ztráta hmotnosti. Zjistěte, jestli se můžete naučit alespoň 100 nových dovedností, které jste dosud nezjistili.

Proč je zde důležitá sada nástrojů? Protože každá lidská situace, se kterou se setkáte, je jedinečná. Pokud potřebujete zhubnout, vaše fyziologie se trochu liší od všech ostatních. Takže žádný nástroj pravděpodobně nebude perfektně přizpůsoben vaší konkrétní situaci. Budete téměř jistě potřebovat hybridní řešení, které kombinuje více nástrojů. Je to stejně jako tesař, chirurg, mechanik nebo šéfkuchař, kteří použijí řadu nástrojů ve velmi specifickém pořadí k vyřešení konkrétního problému, ale přesné použití nástrojů může být pro každou situaci jedinečné. Pokud máte k dispozici pouze 5 nástrojů, budete mít velmi omezenou schopnost úspěšně vyvíjet vlastní hybridní řešení. Ale pokud máte 100 nástrojů, z nichž mnohé jsou velmi specifické, budete schopni řešit jedinečné lidské problémy s mnohem větší rozmanitostí a přesností a také se vyvarujete problému nadměrné generalizace, kdy se pokoušíte na všechno použít kladivo.

Tento přístup jsem použil sám s velkým úspěchem. Například v oblasti duchovního přesvědčení jsem strávil polovinu svého života studováním různých náboženství a filozofií a ponořil jsem se do několika z nich. Žádný ze stávajících formálních systémů víry se mi nehodil dokonale, přesto každá z nich obsahovala alespoň jeden prvek, který se mnou rezonoval. Chtěl jsem vytvořit systém víry, který by byl plně v souladu s mojí vyvíjející se znalostí, mými přímými zkušenostmi, logikou, mým zdravým rozumem a mými emocemi. Prostě jsem nemohl praktikovat duchovnost takovým způsobem, který mi připadal nezodpovědný. Ale půjčováním myšlenek z jiných systémů víry a tím vytvořením bohatého souboru filozofických nástrojů jsem dokázal vyvinout osobní hybridní systém duchovní víry, který mi vyhovuje, i když téměř paradoxně spáruje prvky z zdánlivě konfliktních filozofií. Ačkoli ztrácím pohodlí společného štítku, to, co získám, je filozofií, která je pouze pro mě, zahrnující vše, co jsem zažil až do tohoto bodu. Dostávám také přístup ke všem „nástrojům duchovního rozvoje“ každé filozofie, kterou jsem studoval. Takže zatímco jedno konkrétní náboženství může zdůraznit moc modlitby, zatímco jiné se zaměřuje na meditaci a další se spoléhá především na výklad snů, můj systém víry umožňuje pochopit silné a slabé stránky všech těchto praktik a společně je využívat velmi jedinečným a osobitým způsob.

Jsem si dobře vědom toho, že předchozí odstavec se začíná zabývat potenciálně citlivým tématem, takže prosím, pochopte, že zatímco se snažím řešit takováto témata s vyzrálostí a respektem ke všem duchovním přesvědčením, nemohu považovat téma spirituality za tabu pro tento blog, prostým důvodem je to, že pokrývání některých důležitých aspektů osobního růstu nakonec vyžaduje řešení základní filozofie života.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

50% hotovo

Dokončete stahování: Vložte níže váš e-mail a klikněte na tlačítko pro přehrání audionahrávky.

Stáhněte si nyní ZDARMA audionahrávku

Ochrana údajů