Vypracování souboru nástrojů pro řešení problémů

Včera jsem navštívil kolegu Toastmastera a dívali jsme se na DVD Magic Moments II. Jedná se o video, které analyzuje 30 klipů z Mistrovství světa ve veřejném projevu v letech 2001-2003 s cílem studovat některé z nejlepších postupů. Viděl jsem stejnou prezentaci na Mezinárodní konferenci Toastmasters 2004 loni v létě, ale bylo to opravdu užitečné ji vidět znovu. Co je na tomto videu zajímavé, je to, že neposkytuje pouze analýzu vítězných projevů. Postupuje tak, že každý řečník dělá něco správného. Devět finalistů se účastní této soutěže každý rok, takže máte 27 lidí ke studiu.

Líbí se mi koncept tohoto videa: kromě modelování absolutně nejlepší lidi ve svém oboru, se můžete hodně naučit tím, že studujete další skvělé řečníky, protože i když nemusí být číslo 1 ve svém oboru, je pravděpodobné, že dělá alespoň jednu věc lépe než kdokoliv jiný. V případě řečnictví, dovednosti zahrnují použití humoru, mimiku, gesta, použití rekvizit, užívání pauz a ticha, vyprávění, vokální odrůdy, obsah řeči, používání metafory apod. Takže zatímco mnozí lidé mají tendenci studovat vítěze takovéto soutěže, studovat každého soutěžícího je myšlenka, která se mi opravdu líbí.

Hlavním přínosem tohoto širšího rozsahu studia je, že umožňuje vytvářet větší soubor nástrojů pro řešení problémů.

Bylo řečeno, že když je jediným nástrojem kladivo, každý problém vypadá jako hřebík. Studoval jsem osobní rozvoj po většinu svého dospělého života. Jedna věc, kterou jsem nečekal, když jsem s tím začal, byla, kolik nástrojů existuje pro řešení lidských problémů. Setkáváme se např. s otálením, leností, neustálou změnou cílů, obtížnými vztahy atd. Když znáte 100 různých způsobů překonání prohřešení, myslím, že máte mnohem větší šanci pohodlně zvládat problémy, kdykoli k tomu dojde.
Začátečník může začít jen s kladívkem a šroubovákem, zatímco zkušený tesař může mít 100 různých nástrojů pro řešení široké škály svých problémů. Nyní se může stát, že kladivo a šroubovák zvládne 80% úkolů, s nimiž se bude těchto 100 nástrojům zabývat, ale s takovou rafinovanou sadou nástrojů bude erudovaný tesař přesnější a existují určité problémy, které novic prostě nemůže vyřešit vůbec. Ne z nedostatku dovedností, ale spíše kvůli nedostatku vhodných nástrojů.

To je metafora pro práci na vašem osobním růstu. Například, pokud máte potíže se zaseknutím se a pokoušeli jste se vyřešit tento problém ve svém životě několika různými způsoby, vyzkoušejte seznam všech „nástrojů“, které jste použili k vyřešení tohoto problému. Pokud jich můžete použít 5 nebo 10 (či dokonce méně), pak možná vlastní „prokletí“ není skutečný problém. Možná prostě nemáte dostatek nástrojů k řešení všech možných změn. Takže v závislosti na přesných podrobnostech, možná zjistíte, že někdy můžete překonat problém s prokrastinací, zatímco jindy to je nezvládnutelné. Myslete jako zkušený tesař se 100 nástroji. Teď, když půjde koupit nástroj číslo 101, bude to pravděpodobně něco velmi esoterického, co skoro nikdy nepoužije. Ale když nastane konkrétní problém, pro který je tento nástroj určen, i když se to stane jen jednou za dva roky a nástroj stojí 50 dolarů, bude rád, že ho má. Každý nástroj je investicí zvyšující počet problémů, které může účinně řešit.

Investujete dostatečně do nástrojů života? Máte problémy, které se vyskytují každý týden? Máte pocit, že jste si je ještě plně nepodmanili? Snažíte se všechno vyřešit pouze kladívkem a šroubovákem?

Například, pokud je pro vás prokrastinace problém, jakých bylo posledních 10 knih, které jste četli o překonání otálení? Deset knih by vám mělo dát alespoň 50-100 nástrojů pro překonání otálení. Většina lidí na tuto tématiku nečetla ani jednu knihu, takže mají jen to kladiva a šroubováky. Pokud se vaše auto porouchá, předáte ho mechanikovi, který vlastní pouze klíč a pneumatiku? Pokud vás čeká otevřené operace srdce, chcete, aby byla provedena chirurgem, jehož jediným nástrojem je jehla a plastová trubice? Pokud jdete ven na večeři, chcete, aby vaši večeři připravil šéfkuchař, který používá pouze špachtle a nůž? Nebojte se si přiznat pravdu.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

50% hotovo

Dokončete stahování: Vložte níže váš e-mail a klikněte na tlačítko pro přehrání audionahrávky.

Stáhněte si nyní ZDARMA audionahrávku

Ochrana údajů