Používejte podmíněné chování vůči druhé osobě. Vím o týmu, který to udělal vůči svému útočnému šéfovi. Tím donutili svého šéfa, aby svůj tým povzbuzoval a podporoval. Když šli zaměstnanci do svého šéfa a konfrontovali se s ním, jednoduše nepracovali, shromáždili se a vypracovali strategii v oblasti chování. Začali odměňovat šéfovo negativní chování a začali odměňovat jeho pozitivní chování. Kdykoli začal svůj tým zneužívat, byl buď ignorován, nebo jeho zaměstnanec řekl: „Chceš se mnou manipulovat skrze verbální zneužívání?“ Neustále poukazovali na svého šéfa, když s tím začal. Ale kdykoli byl alespoň trochu povzbudivý a řekl „dobrá práce“ nebo „děkuji“, poděkovali mu za jeho laskavost a povzbuzení. Během několika týdnů se tento šéf zcela změnil. Napsal jsem v minulosti článek o technikách podmíněného chování, takže existují i jiné způsoby, jak jemně změnit jinou osobu. To ovšem předpokládá, že na ni máte dostatečnou páku.
Získejte pákový efekt a použijte ho k vynucení akce – změny. To sice může být riskantní, ale někdy je to to nejlepší. Možná si budete muset nejprve zjistit, jestli je možné danou osobu nahradit, pokud skutečně maří produktivní práci. V softwarových společnostech není neobvyklé, že by tým podával petice vedoucímu k odstranění slabého člena, který je táhne zpět. Já tuto metodu hodně používám, když se zabývám složitými lidmi v případech úmyslného pochybení. Kontaktujte se s každým, kdo s touto osobou obchoduje, a sdělte všem, co se děje. Je – li to dostatečně velká věc, zapojte také místní zastupitele a členy tisku. Možná si myslíte, že jde o strategii informátorů. To však nechte být.
Někdy je to nejlepší možnost, když vám někdo určitým způsobem ublíží. Jen to nechte být a jděte dál.
Je zde také hlubší problém … Jsou důvody, proč dovolíte, aby tento těžký člověk zůstal ve vašem životě i nadále? Například pokud dáte penězům vyšší prioritu než kvalitě života, jak si můžete stěžovat na následky, které přijdou? Sami jste se rozhodli pro peníze…
Myslím si, že lidé často zažívají těžké časy, aby se kvalita života stala dostatečně vysokou prioritou – byli jsme vychováni ve smyslu, že musíme tolerovat obtížné šéfy a nechat se vysávat je v podstatě normální (a pak zemřeme na infarkt nebo mrtvici). Jednou jsem byl zaměstnanec, neměl jsem moc rád svého šéfa; choval se jako hlupák a nevypadal nic moc. Ale také jsem si myslel, že kdybych byl celoživotním zaměstnancem, mohl bych mít i takové šéfy, a to by nebylo vždy výhodné. Tak jsem se rozhodl, že zaměstnancem už nikdy nebudu. Když jsem pracoval s vydavateli maloobchodních her, setkal jsem se s nečestností a neschopností a bylo to tak běžné, že jsem cítil, že by bylo těžké tento druh podnikání dělat dlouho a nemusel jsem se s takovými lidmi zabývat, takže jsem se rozhodl, že ani s těmito lidmi nebudu pracovat. Když jsem se přestěhoval do nezávislosti na vývoji her, miloval jsem lidi a opravdu si to užíval, takže jsem s nimi držel dlouhodobý kontakt. Rozhodl jsem se, že svou kariéru nemám založit na práci s problematickými lidmi. A teď, když tady mluvím, mám se skvěle a skvěle se s lidmi vyrovnávám, takže jsem šťastný i na této cestě.
Zdá se, že různé druhy kariéry přitahují různé druhy lidí a zdá se, že některé průmyslové odvětví přitahují více trhlin než jiné. Nemusíte pracovat na jatkách a nemusíte pracovat ani v technickém odvětví. Možná si myslíte, že jednání s problematickým šéfem prostě být „musí,“ ale není tomu tak. Nemůžete ovládat všechno, ale ve většině případů máte dostatek kontroly nad svým životem, abyste se s těmito lidmi nemuseli setkávat. Jen proto, že všichni ostatní okolo vás tolerují příšerného šéfa, nemusí nutně znamenat, že vy musíte.