Jednání s problematickými lidmi

Jak se vypořádáte s obtížnými, iracionálními nebo sobeckými lidmi? Jak se vypořádáte zejména s těmi, kteří mají pozice v moci, kteří mají určitý stupeň kontroly nad vaším životem?

Nikdy jsem nespatřil zcela rozumnou lidskou bytost. Naše schopnost ukládat a zpracovávat informace je pro to příliš nedokonalá. Ale naše emoce jsou zkratkou. Kniha Emotional Intelligence od Daniela Golemana popisuje lidi s diagnózou alexitémie, podmínkou, že lidé buď necítí emoce, nebo jsou úplně mimo styky s vlastními emocemi. Myslíte si, že by takoví lidé mohli být hyper-racionální, ale nejsou. Nemohou ani fungovat ve společnosti. Nemají žádný citový kontext pro rozhodování o tom, co je pro ně důležité, takže získávání desetníků je pro ně stejně důležité jako získání milionu dolarů. Budou trávit hodiny na úkolech, které by jiní považovali za banální, jako třeba rozhodnout, kdy zajít k zubaři. Naše emoce jsou logickou zkratkou – „cítíme“ rozdíl mezi relevantním a nepodstatným.

Na jednání se složitými nebo iracionálními lidmi …

Určitě jsem nebyl uchráněn od takových lidí, i když jsem byl „zaměstnancem“ jen šest měsíců svého života, když jsem byl na vysoké škole. Tito lidé jsou všude! Stále jsem se musel vypořádávat s iracionálními lidmi, lidmi, co vás zneužívají, těmi, co vás poškodí v obchodním jednání, atd. Ale tito lidé se málokdy ke mně dostanou kvůli tomu, jak se s nimi vyrovnávám na dvou úrovních:

1) Existuje příběh o Buddhovi, kterého začal napadat urážlivý muž. Ale Buddha jen klidně seděl. Nakonec se muž zeptal Buddhy, proč nereagoval na urážky a ponižování. Buddha odpověděl: „Pokud vám někdo nabídne dárek a odmítnete jej přijmout, komu patří dar?“ Pokud je někdo nerozumný, sebestředný a napadá vás, můžete jednoduše odmítnout tento „dar“. Takový člověk zachová svůj hněv a rozhořčení, ale nedovolte, aby vás to ovlivnilo. To vyžaduje praxi, ale existuje mnoho technik mentální představivosti, které mohou pomoci. Obvykle představuji hněv jako červenou energii, která kolem mě skáče nebo projde skrze mě a prostě se vrátí ke zdroji. Toto je poselství mé podvědomé mysli, abych uznal, že hněv náleží druhé osobě. Takže tato část se zabývá účinkem jednání druhé osoby na můj emoční stav. A to funguje velmi dobře. Nikdy neztrácím svůj klid, dokud to sám neudělám z určitého důvodu. Někdy je lepší reagovat na rozzlobeného člověka s křikem, a pak ho uklidnit. Já také uznávám, že je to pravděpodobně nedostatek lásky a štěstí v životě toho druhého, který způsobuje, že se chová tak, jak se chová.

2) Nyní, když jste své emoce zvládli, musíte se stále zabývat praktickými aspekty této osoby a jejího vlivu na váš život. Někdy postačí jen zvládnout vaše emoce, ale jindy to není dost – je třeba podniknout kroky k řešení situace. V tomto případě používám logiku a inteligenci, abych se rozhodl, co dělat, v závislosti na specifických situacích. Je to jako hraní šachů- pokud to udělám, jak bude tato osoba reagovat? Dokonce i u iracionálních a nepřejícných lidí je jejich chování často do jisté míry předvídatelné, pokud již o nich něco víte. Lidské chování je účelné, ale může být těžké pochopit záměry druhé osoby. Použijte to, co znáte, abyste mohli předvídat reakce na různé možné kroky, které byste mohli podniknout. Vaše informace mohou být nedokonalé, ale dělejte to nejlepší, co můžete. Myslete na to jako na cvičení v řízení rizik. Zde jsou některá možná opatření:

Odstraňte osobu z vašeho života. Je to trochu extrémní, ale někdy je to nejlepší rozhodnutí k dalšímu rozvoji. Pokud je váš pronajímatel skutečně špatný, zvažte to. Pokud je váš šéf nebo spolupracovníci hrozný, odejděte. Před mnoha lety jsem jednou řekl kamarádovi, že už ho nemůžu mít nadále ve svém životě, protože byl hluboce zasažen softwarovým pirátstvím a já prostě nechtěl, aby měl takový vliv v mém životě.
Vyhledejte osobu s adekvátním chováním. Zvyšte své standardy toho, co jste ochotni přijmout ve svém životě a prosazujte je. Tato strategie je mnou velmi oblíbená, ale někteří lidé s tím nejsou spokojeni. Výhodou tohoto přístupu je, že přestanete hrát hry a zjistíte, v jakém vztahu s druhou osobou se přesně nacházíte. To je to, co bych použil, kdybych měl otravného šéfa nebo spolupracovníka – prostě bych si vše s touto osobou vyložil a vysvětlil jí, proč už některé věci nebyly pro mě přijatelné a podrobně jsem to chtěl vysvětlit. Nyní může druhá osoba odmítnout vaše „požadavky“, ale pak aspoň víte, kde se nacházíte a můžete se dále rozhodnout. Namalujte čáru a jestliže ji přechází druhá osoba, víte, že její zneužití je úmyslné.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

50% hotovo

Dokončete stahování: Vložte níže váš e-mail a klikněte na tlačítko pro přehrání audionahrávky.

Stáhněte si nyní ZDARMA audionahrávku

Ochrana údajů