I když očekáváte selhání, přejděte z obav do akce

Když se mladý muž stane opravdu velkým, když se dostane do světa a začnou mu růst vousy, je často překvapen tím, co se děje.
– Ralph Waldo Emerson

Většina našich překážek by se rozplynula, kdybychom se namísto toho, abychom před nimi ustoupili, šli jim směle vstříc.
– Orison Swett Marden

Odvaha a vytrvalost mají kouzelný talisman, před nímž potíže zmizí a překážky zmizí ve vzduchu.
– John Quincy Adams

Nyní, když jste uznali, že se některým věcem bojíte čelit, jak se cítíte? Pravděpodobně se stále cítíte paralyzování, než abyste podnikli potřebné kroky. To je v pořádku. Zatímco skočení do čehokoli rovnýma nohama je přímá konfrontace se strachem, která může být velmi efektivní. Může vyžadovat více odvahy, než si myslíte, že byste mohli právě teď získat.

Nejdůležitějším bodem, o němž vás chci informovat z tohoto článku, je, že skutečná odvaha je duševní, nikoliv emocionální zálěžitost. Neurologicky to znamená používat neocortexovou myšlenkovou část vašeho mozku k překonání emočních limbických impulzů. Jinými slovy, používáte svou lidskou inteligenci, logiku a samostatnou vůli překonat omezení, která jste zdědili jako emocionální savec.

Nyní to může mít smysl, ale je snadnější to říci, než udělat. Můžete logicky vědět, že nejste v žádném případě ohroženi, pokud půjdete na jeviště a budete mluvit před 1000 lidmi, ale váš strach vás zase kopne zpět a imaginární hrozba vám brání v dobrovolnictví pro něco takového. Nebo možná víte, že jste v práci, která je v koncích, ale nezdá se, že si tato slova chcete přiznat a říkáte „přestal jsem.“

Odvaha však nevyžaduje, abyste v těchto situacích podnikli drastické kroky. Odvaha je naučná mentální zručnost, kterou musíte splnit, stejně jako posilování vašich svalů. Neměli byste začínat vstupem do posilovny a pokoušet se zvednout 300 liber. Pokud si nemyslíte, že být odvážný znamená, že byste se měli okamžitě vypořádat se svým nejvíce paralyzujícím strachem.

Existují dvě metody, které navrhuji pro budování odvahy. První přístup je analogický, kde dochází ke zvyšování hmotnosti. Začněte s váhou, kterou můžete zvednout, ale která už pro vás je náročná, a pak postupně trénujte těžší a těžší váhy tak, jak jste silnější. Nejprve si řekněte své nejmenší obavy a postupně se trénujte na větší a větší. Tréning ve zvedání 300 liber je snadný, pokud jste již zvedli 290. To samé platí v otázce vystoupení před 1000 lidmi, když jste mluvili před 900.

Takže vezměte kus papíru a zapište si jednu z obav, které byste chtěli překonat. Pak číslo od jednoho do deseti a napíše deset variant tohoto strachu, přičemž číslo jedna je nejméně úzkostlivější a číslo deset je nejúzkostlivější. To je vaše hierarchie strachu. Například, pokud se bojíte požádat někoho o schůzku, pak číslo jedna ve vašem seznamu by mohlo být jít ven na veřejné místo a usmívat se na někoho, koho shledáváte atraktivním (velmi mírný strach). Číslo dva – můžete se usmát na deset atraktivních cizinců za jediný den. Číslo jedna by se mohla týkat vašeho ideálního setkání před všemi svými spolužáky, když jste si téměř jisti, že budete odvráceni a všichni v místnosti se budou smát (extrémní strach). Nyní začněte stanovením cíle  pro řešení čísla jedna v seznamu. Jakmile máte tento úspěch (a úspěch v tomto případě prostě znamená podniknout kroky, bez ohledu na výsledek), přejděte na číslo dvě a tak dále, dokud nebudete připraveni řešit číslo deset, nebo prostě dokud neucítíte, že strach už vás neomezuje. Možná budete muset upravit položky v seznamu, aby byly pro vás užitečné. A pokud někdy ucítíte, že další krok je příliš velký, pak jej rozlomte na další přechody. Pokud můžete zvednout 290 liber, ale ne 300 pak zkuste 295 nebo dokonce 291. Vezměte tento proces, jak potřebujete vy sami, takže další krok je pro vás mírnou výzvou, ale člověk se cítí značně jistě jeho úspěšným dokončením. A neváhejte poslední krok i několikrát opakovat, pokud je to pro vás užitečné připravit se na další krok, pak si to procvičte.

Postupováním tohoto progresivního tréninku dosáhnete dvou věcí. Přestanete posilovat reakci na strach, kterou jste si v minulosti vpálili do hlavy a budete se moci v dalších situacích chovat odvážněji. Takže vaše pocity strachu se zmenšují současně s tím, jak vaše odvaha roste. Neurologicky budete oslabovat limbickou kontrolu nad vašimi činnostmi při posilování neokortikální kontroly, postupně se přemísťovat od podvědomé myši k vědomému lidskému chování.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

50% hotovo

Dokončete stahování: Vložte níže váš e-mail a klikněte na tlačítko pro přehrání audionahrávky.

Stáhněte si nyní ZDARMA audionahrávku

Ochrana údajů